Branża IT w województwie kujawsko-pomorskim

Jak wygląda branża IT w naszym województwie? Niestety na miano polskiej Doliny Krzemowej nasz region nie zasługuje, co najwyżej na miano silnego średniaka.

Najsilniejsze ośrodki rozwoju nowych technologi w Polsce to Warszawa, Wrocław, Kraków i Trójmiasto. Niewielki dystans od czołówki dzieli również Poznań. W tych ośrodkach zlokalizowane są zarówno duże polskie firmy IT jak i filie największych światowych potentatów w tym Google’a i Facebooka.

W woj. kujawsko-pomorskim w tej kategorii jedynym rodzynkiem jest ośrodek badawczy Nokii w Bydgoszczy zatrudniający 560 osób. Rozwijane są w nim głównie technologie związane z telekomunikacją i urządzeniami mobilnymi.

Region nieźle prezentuje się natomiast w kategorii usług biznesowych świadczonych na odległość. Tutaj prawdziwym potentatem jest firma Atos, która świadczy usługi dla firm z kilkudziesięciu krajów świata.

Elektroniczna rozrywka

Mamy się także czym chwalić, jeśli chodzi o producentów gier video. Dobrze sobie radzi na przykład Vivid games specjalizujący się w produkcji gier na smartfony. Firma ma na swoim koncie kilka bestsellerów.

Sukcesywnie wzrasta również liczna firm z takich branż jak website development i pozycjonowanie. W tej ostatniej  kategorii można wspomnieć o firmie Sunrise Systems.

Kształcenie kadr dla sektora IT

I na koniec najważniejsze pytanie – jakie są perspektywy rozwoju branży IT w naszym regionie.  W tej kwestii największym problemem jest niedobór specjalistycznej kadry. Absolwenci technicznych uczelni bez problemu znajdują zatrudnienie w ośrodkach, w których płace są znacznie wyższe.

I to jest właśnie zadanie zarówno dla lokalnych władz jak i koryfeuszy gospodarki by ten drenaż mózgu powstrzymać i stworzyć dobre warunki do kształcenia kadr dla branży IT. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, perspektywy na dogonienie czołówki będą się stawały coraz mniej realne.

Jest tu także rola dla władz samorządowych odpowiedzialnych za kształcenie na poziomie podstawowym i średnim. na zachodzie już w pierwszych klasach podstawówki wprowadza się podstawy informatyki tak by rozwijać zainteresowania branżą technologiczną. U nas pod tym względem wciąż jest wiele do zrobienia.